Al-Fātihah
Me emėr tė Allahut, Mėshirues dhe Pėrdėllimtar i Madh.
[1:1]
Me emėr tė Allahut, Mėshirues dhe Pėrdėllimtar i Madh.

[1:2]
Cdo lavdėrim i pėrket Allahut (Perėndisė), Zotit tė Gjithėsisė

[1:3]
Mėshirues dhe Pėrdėllimtar i Madh.

[1:4]
Sunduesit tė ditės sė gjukimit.

[1:5]
Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje ndihmė kėrkojmė!

[1:6]
Udhėzona nė rrugė tė drejtė.

[1:7]
Nė rrugėn e atyre qė u ke dhuruar mirėsi. E jo nė (rrugėn) e atyre qė kanė shkaktuar pezmin (Tėnd), as nė rrugėn e atyre qė janė tė humbur!